Beton Kırma

Yapı ve inşaat alanında son derece önemli ve olmazsa olmaz unsurların başında Beton kırma gelmektedir. Evlerde ya da diğer yapı türlerinde oda ve benzeri gibi bölümleri ayırmak için belirli alanlar tuğlalar ile örülmektedir. Tuğlaların örülmesi ile oluşturulan ve yapılan iç kısımlarındaki bölümleri ayırmak için yapılan bu yapıya “Duvar” adı verilmektedir. Mimari yapıların bölümlerini ayırmanın yanı sıra aynı zamanda ses ve ısı yalıtımını da sağlayan gerek iç duvarların gerekse dış duvarların yapılışında tuğlalar ve harç malzemeleri kullanılmaktadır. Ancak istisna olarak özellikle iç duvarların yapımında tuğla yerine alçıpen malzemesi kullanılmaktadır.

Evlerde, iş yerlerinde ya da ofis gibi ortamlarda bazen plan değişikliği ya da benzeri gibi durumlarda duvarların yıkılması gibi gereklilikler doğabilmektedir. Dekoratif amaçlı duvara akvaryum monte etmek, pencere açmak, havalandırma açmak, balkon bölümlerini oda ile birleştirmek ya da iki oda birleştirilmesi için duvarların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu gibi durumlar için yapılan işleme Beton kırma adı verilmektedir. Beton kırma, son derece yorucu ve zaman alan bir işlemdir. Bu nedenle de beton kıracak olan kişinin öncelikle bilinçli ve beton kırımı işinde usta bir kişi olması gerekmektedir. Uygun yöntemler ile ve uygun araç-gereçler kullanarak doğru teçhizat ile beton kırma işleminin yapılması hem betonun doğru bir şekilde kırılmasına hem de yapının zarar görmemesine ortam hazırlayacaktır.

Beton Kırma Nasıl Yapılır?

Beton kırma işlemi ustalık gerektiren bir iştir. beton kırımı işlemi genel olarak öncelikle hilti ile başlamaktadır. Tek elle güç yetmeyen hilti ağır bir araç olduğundan dolayı iki elle tutulup duvara vurularak duvarın kırılmasını sağlamaktadır. Bu işlem sırasında duvarın hangi bölümü kırılacaksa hilti ile o bölüme darbe yapılmaktadır. hiltinin ağır olması ile birlikte bu ağırlık ile duvara darbe vurulur ve duvar yukarıdan başlayarak aşağı kısma inerek duvar kırılmaktadır. hilti, oldukça ağır bir araç olduğundan dolayı sıkı tutulması gereken bir araçtır aksi takdirde büyük iş kazalarına neden olabilmektedir.