Kimyasal Ankraj

Kimyasal Ankraj

İnşaat ve mimari alanlarında konutlarda ve diğer yapı türlerinde kullanılan birçok yöntem vardır. Bu yöntemler yeni yapı yapımında kullanılırken aynı zamanda yapılmış ve onarıma ihtiyaç duyulan yapı türlerinde de sık sık kullanılan yöntem ve tekniklerdir. Yapılarda sıkça kullanılan yöntemlerden birisi de kimyasal ankraj yöntemi olmaktadır.

Kimyasal Ankraj Nasıl Yapılır?

Ankraj yöntemi çok fazla çeşidi olan bir yöntemdir. Harçlı ankraj, genişleyen mekanik ankraj ve kimyasal ankraj çeşitleri arasında gerek yeni yapılarda gerekse onarım yapılacak olan yapılarda kimyasal ankraj çok fazla tercih edilmektedir. Kimyasal ankraj yapımı sırasında beton dökümü büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla da kimyasal ankraj yapacak olan uzman kişiler öncelikle beton blokların sağlam durmasını sağlayacak silindirler belirlemektedirler. Kimyasal ankraj yapılacak olan betonun silindir kesimi ve ölçüleri de uzman mühendisler gözetiminde ve kontrolünde belirlenerek yine mühendisler kontrolünde kimyasal ankrajlar beton arasına monte edilmektedir. Kimyasal ankraj uygulanacak olan beton yapılarında ankraj çapından ortalama olarak 4 milimetre daha geniş ölçüde olan deliklerin öncelikle hava kompresörü yardımı ile temizlenmesi sağlanmaktadır. Ardından epoksi adı verilen bir yapıştırıcı kullanılarak beton deliklerinin tamamen boşaltılması sağlanmaktadır. Bu işlem sonrasında selüloz özelliği taşıyan tiner ile temizlenen deliklere kimyasal ankraj ile yapılan çelik bloklar yerleştirilerek kimyasal ankraj işlemi tamamlanmaktadır.

Kimyasal ankraj, yeni yapılan bina ve yapılarda kullanılabildiği gibi daha çok yapılmış ve deformasyon sürecine girmiş olan yapı türlerinde kullanılmaktadır. Kimyasal ankraj, çok önceden yapılmış ve hasar görmüş olan yapı türlerinin onarılması ve tamir edilmesi ya da yeni binaların güçlendirilmesi sırasında kullanılan bir yöntemdir. Kimyasal ankraj ile betonlara ve kolonlara monte edilen ankrajlar, yapılan sağlam olmasını ve hasar görmüş sağlıklı olmayan yapılarında sağlam hale getirilmesine yönelik yapılan bir çalışmadır. Beton dökülme sırasında yeni yapılara uygulanırken eski yapılara da sonradan kimyasal ankraj uygulanabilmektedir.